Atgarsiai. Režisierius Audrius Juzėnas: Nesigailiu atvykęs dirbti į Rusiją – ši šalis išgyvena tikrą kino bumą
2006 metų vasarį Berlyno kino mugėje palyginus neseniai įsikūrusios vienos iš stambiausių Rusijoje Kompanijos „AMedia“ kino padalinio vadovai domėjosi lietuvių, latvių, estų pastarųjų metų kino pasiekimais didžiajame ekrane. Jų akis patraukė bendras Lietuvos ir Vokietijos bendros gamybos kino filmas „Vilniaus getas“ Holokausto tema, pristatytas kino mugėje vienos iš stambiausių Vokietijos platintojų „Beta Film“ iš Bavarijos kino stende. Sužinoję, kad Berlinalėje vieši filmo „Vilniaus getas“ režisierius Audrius Juzėnas, „AMedia“ atstovai panoro susitikti su juo ir artimiau susipažinti su režisieriaus kūrybiniais planais. Šį susitikimą Audrius Juzėnas vadina vaisingu. „Netrukus buvo pateikti keli pasiūlymai išbandyti jėgas Rusijos kino industrijos virtuvėje, sparčiai augančioje pastaraisiais metais. Buvo atsiųsti kelių serialų scenarijai, man suteikė galimybę rinktis ir temą, ir žanrą. – sakė Audrius Juzėnas. - Reikėjo apsispręsti skubiai, nes Maskvoje dirbti buvo siūloma jau „rytoj ryte“. Arčiausiai kino, pagal apimtis ir galimybes, buvo projektas pavadinimu „Sudebnaja Kolonka“. „Sudebnaja Kolonka“- tai 12 serijų pasakojimas apie sudėtingą Rusijos žurnalistikos kasdienybę, jos užkulisius. Pagrindinė serialo herojė - žurnalistė idealistė Darja Ivanova (Peterburgo aktorė Olga Pavlovec) kovojanti už tiesą ir teisingumą. Ji ir jos artimieji nejučia įtraukiami į donkichotišką kovą su vėjo malūnais. Nežiūrint paralelių tarp herojės Darjos ir Don Kichoto, jos bekompromisinis personažas - savotiška aliuzija į A.Politkovskajos asmenį. Seriale verda bekopromisinė kova už tiesą ir mažąjį žmogų, ir neatsitiktinai, nes pagrindinė auditorija-paprasti rusai, pavargę nuo oligarchinio kapitalizmo grimasų, kurios tarsi volu traiško jų pilkus likimus. Tačiau nepaisant visko, serialas teikia viltį, ir palieka neblogą įspūdi, nes kuriamas kinematografinėmis priemonėmis, pasitelkiant geriausius Rusijos aktorius ir kino profesionalus.“
Pirmosios 12 šio serialo serijų bus parodytos Pirmojo Rusijos kanalo eteryje jau šių metų rudenį, vėliau bus rodomos beveik visose buvusiose Sovietų Sąjungos respublikų TV eteriuose. Tikimasi, jį parduoti ir užsienyje. Režisieriui Audriui Juzėnui atiteko gan sudėtinga misija - sukurti serialui pirmąją ir paskutinę 12-ąją serijas, pristatančias ir užbaigiančias visą serialą. Kitas serijas kūrė Rusijos kino režisierių gildijos meistrai, ir nuo šių serijų sėkmės didžia dalimi priklausys serialo TV auditorija, reklaminės pajamos ir serialo tęstinumas jau kitais, 2008-aisiais metais.
„Kodėl man, režisieriui iš Lietuvos, pasiūlyta atsakingiausia šio darbo dalis, nufilmuoti serialo vizitinę kortelę- pirmąją ir paskutiniąja šio serialo serijas, kol kas sunku atsakyti, – svarsto režisierius. – Veikiausiai, svarbiausią vaidmenį suvaidino gera filmo „Vilniaus getas“ reputacija Rusijoje, kur jis buvo nominuotas kaip geriausias užsienio filmas „Nikos“ apdovanojimui praėjusiais metais. Taigi suteiktas pasitikėjimas pakankamai didelis – reikia rinktis aktorius, perrašyti dialogus, šiek tiek keisti scenarijų. Artimiausiuose „Amedia“ planuose, kaip oficialiai skelbiama ir man žinoma, jau sekančiais metais yra nufilmuoti 10-12 įvairaus žanro vaidybinių kino filmų 35mm kino juostoje, į kuriuos mielai būtų kviečiami ir Lietuvių aktoriai, kino profesionalai- dailininkai, operatoriai. Galbūt esu čia savotiškas bandomas triušis, ir nuo mano debiuto sėkmės, matyt, priklausys ir kitų lietuvių galimybės kurti Rusijoje. Taigi šiuo atveju lemiamas faktorius ne politika, o kino rinka, viską nulemiantys stambūs kino investuotojai, televizijos kanalai bei reklamos atnešami pinigai. Oficialiai skelbiama, kad- „Sudebnaja Kolonka“ vienos serijos biudžetas vidutiniškai yra 300 tūks. JAV dolerių. Lyginant su lietuviškais serialais tai turbūt rojus. Bet nereikia pamiršti, kad Maskva - brangiausias miestas pasaulyje, ir tai akivaizdu, kai geri kavą kavinėje už 12 Lt.“
„Sudebnaja Kolonka“ scenarijaus autorius - Aleksejus Oniščenko ir Valerijus Terniukas, kūrybinis prodiuseris Valerijus Terniukas, projektą finansuoja „Amedia“ kompanija savo lėšomis. Ji neseniai nupirko Maskvos centre milžinišką guolių gamyklą ir jos cechuose įrengė 9 milžiniškus paviljonus, kurių viename tilptų visa Lietuvos Kino Studija. Įrengė ofisus, grimerines, kostiumines, dekoracijų sandėlius ir dirbtuves, visą kiną techninę įrangą, su kuria dieną naktį filmuojami filmai, serialai, TV laidos bei šou, kurių vieną neseniai teko matyti Rusijos eteryje - „Minuta Slavy“.
Seriale „Sudebnaja kolonka“ nemažai Rusijos kino žvaigždžių. Režisieriaus A. Juzėno kuriamose serijoje žiūrovai išvys žinomus kino aktorius Vladimirą Menšovą, Iriną Kupčenko, Jevgenijų Kniazevą, Alioną Ivčenko, Romaną Indyką, Dmitrijų Gotsdinerį, Sergejų Varčiuką, Nataliją Gribionkiną, Eduardą Frelovą, Larisą Šachvarostovą ir naujas Rusijos kino žvaigždes - Olgą Pavlovec bei Danilą Strachovą. Rusų aktoriai juokauja, kad šią vasarą Lietuvių desantas išsikėlė Maskvoje, nes keliolika seriale besifilmuojančių aktorių dirba ne tik seriale „Sudebnaja kolonka“, bet ir repetuoja ir vaidina Rimo Tumino naujai vadovaujamame teatre Maskvoje. Kartu su režisieriumi A.Juzėnu, pirmąją ir paskutiniąją serijas filmuoja operatorius Aleksandras Burcevas, šiuo metu sparčiai populiarėjantis Rusijos kine.
„Maloniai nustebino šio menininko profesionalumas, bei sugebėjimas maksimaliai išnaudoti visas galimybes, kurias suteikia lokacijos, dekoracijos, objektai, kuriose tenka filmuoti. Tai oligarchų pilys, milijonierių ofisai, Maskvos kiemai, gatvės, parkai, kavinės, restoranai, kazino, kalėjimai, muziejai, teismai, prokuratūros, pramoninės zonos. Įspūdžių daugiau nei reikia keliems filmams Lietuvoje ar Vokietijoje. „Naujieji rusai“ pagarbiai sutinka kino žmones, atveria savo pilių, rezidencijų duris, žodis „kinas“ čia kaip burtažodis. Matyt, tuo mes iš esmės ir skiriamės nuo rusų - aistra kinui, pagarba aktoriui, profesionalumui. Lietuviai garbina tik krepšinį ir alų.
Apskritai šiandieninės Rusijos kino industrijos įspūdis vertas pagarbos - Rusija ne tik milžiniška rinka, bet ir joje daug talentingų kino profesionalų, ypač aktorių, kurių profesionalumas nekelia abejonių, kaip ir astronomiški jų atlyginimai, lyginant su jų kolegomis Lietuvoje, net Vokietijoje ir kitose ES šalyse naujakurėse. Taigi nuolat jaučiama, kad tenka filmuoti pačiame brangiausiam mieste ir jame gyventi. Darbo grafikas čia labai įtemptas,darbo valandų, savaitės dienų nieks neskaičiuoja- filmuojama po 12-14 val. Dažniausiai be išeiginių. Žmonės dirba, kiek reikia. Kol kas nesigailiu atvykęs dirbti į Rusiją, tai kino šalis, joje tūkstančiai talentingų kino profesionalų, darbo sąlygos ne ką blogesnės nei Lietuvoje, skiriasi tik galimybės. Kitais metais „AMedia“ planuoja tęsti šį serialą, bei imtis kur kas ambicingesnių sumanymų įtraukiant į juos, ne tik Rusijos kino žvaigždes, bet ir žinomus žmones iš užsienio“ – papasakojo mums šiuo metu Maskvoje besiruošiantis filmavimams Audrius Juzėnas.
Nuotraukoje - režisierius Audrius Juzėnas (kairėje) "Vilniaus geto" filmavimo metu.