Paremta lietuviškų filmų sklaida užsienyje
Lietuvos kino centras parėmė 4 kino sklaidos užsienyje projektus. Iš viso jiems skirtas 17800 litų finansavimas. Režisieriaus Audriaus Stonio pilnametražio dokumentinio filmo „Kenotafas“ (prod. įmonė „Uljanos Kim studija“) tarptautinei premjerai tarptautiniame filmų festivalyje „Visions du Reel“ Šveicarijoje skirtas 2500 litų finansavimas. Filme pasakojama apie po ąžuolo šaknimis jau septyniasdešimt metų gulinčius tris bevardžius kareivius – du rusus ir vokietį. Jie palaidoti per karą, naktį, slapta, bijant visų ir visko. Ar išnyko prieš septyniasdešimt metų žmones kausčiusi baimė? Ar dabar, po tiek metų, kareiviams lengva rasti kelią į amžinojo poilsio vietą?
Balandžio 25 – gegužės 3 dienomis Nione, Šveicarijoje vyksiantis festivalis yra vienas svarbiausių dokumentinių filmų festivalių. „Kenotafas“ varžysis festivalio ilgametražių dokumentinių filmų konkursinėje programoje.
Režisieriaus Rimanto Gruodžio trumpametražio dokumentinio filmo „Sėkmės metai“ (prod. įmonė „Periferija“) sklaidai festivaliuose Vengrijoje, Ispanijoje ir Lenkijoje skirtas 5500 litų finansavimas. Filme pasakojama apie jauną moterį, kuri visomis išgalėmis mėgina pati kurti savo ir dviejų savo vaikų likimą. Filmas pakviestas dalyvauti konkursinėse tarptautinių kino festivalių programose Vengrijoje ir Ispanijoje, o filmo anonsinis filmukas – konkursinėje Krokuvos tarptautinio festivalio atrankoje.
Skirmantos Jakaitės ir Solveigos Masteikaitės animacinio filmo „Neeuklidinė geometrija“ (prod. įmonė VšĮ „Nerutina“) sklaidai Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalyje skirtas 4300 litų finansavimas. Tai filmas apie meilės dėsnius ir įstatymus, kurie aiškūs kaip du kart du, kol mes mylime, bet nebesuprantami ir nepaaiškinami, kai meilė pasitraukia. Apie širdies logiką, kuri nieko bendra neturi su įprastine logika, taip kaip neeuklidinė geometrija paneigia ir pranoksta euklidinę.
Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalis organizuojamas nuo 1954 metų ir yra laikomas seniausiu ir vienu svarbiausių Europos mažųjų kino formų festivaliu. Šis festivalis garsėja savo plačiu požiūriu į kiną kaip į šiuolaikinį meną bei eksperimentinę erdvę. Šiemet jame bus pristatytos tarptautinė, vokiškų filmų, vaizdo klipų, bei filmų vaikams ir jaunimui konkursinės programos bei specialiosios programos. Lietuvos kūrėjų filmas dalyvaus tarptautinėje konkursinėje trumpametražių filmų programoje ir varžysis dėl pagrindinio prizo.
VšĮ „Lithuanian shorts“ lietuviškų trumpametražių filmų programai „Lithuanian Shorts 2013-2014“ 67-ąjame tarptautiniame Kanų kino festivalyje skirtas 5500 litų finansavimas. Šio projekto tikslas – pristatyti ir populiarinti naujausius lietuviškus trumpo metro filmus tarptautinio Kanų kino festivalio ir mugės metu vykstančioje trumpametražių filmų programoje „Short film corner“. Tai tęstinis lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ projektas, pradėtas vykdyti 2013 metais.
Numatoma, kad lietuviškų filmų programoje bus parodyti šeši naujausi 2013-2014 metais sukurti trumpametražiai filmai – režisierių Skirmantos Jakaitės ir Solveigos Masteikaitės animacinis filmas „Neeuklidinė geometrija“, režisierės Austėjos Urbaitės „Etiudas“, režisierės Ievos Veiverytės „Šuns dienos“, režisieriaus Ernesto Jankausko „Anglijos karalienė pagrobė mano tėvus“, režisieriaus Tado Vidmanto „Kadagio gatvė“ ir režisieriaus Vytauto Juozėno „Chronos ABC“. Trumpametražių filmų programa bus rodama viso festivalio metu gegužės 14-25 dienomis. „Short film corner“ yra išskirtinė platforma trumpų filmų kūrėjams, kurioje dalyvauja trumpametražių filmų platintojai, pardavimų agentai, televizijų ir tarptautinių festivalių atstovai. Per 10 festivalio dienų kasmet programoje apsilanko apie 3000 lankytojų, pristatoma 80 šalių.
Nuotraukoje - Audriaus Stonio filmo "Kenotafas" kadras.