Gdynėje aptariami Lietuvos ir Lenkijos kino profesionalų ekspedicijos Baltijos jūroje rezultatai
Rugsėjo 12 d. 12 kino prodiuserių iš Lietuvos ir Lenkijos, aktyviai dirbančių bendros gamybos su užsieniu srityje, vienu gražiausių Lietuvos burlaivių „Brabander“ iš Klaipėdos išplaukė į Gdynę, kur dalyvavo 40-ame tarptautiniame Gdynės kino festivalyje.
Tai Lietuvos kino centro (LKC) drauge su Lenkijos kino institutu ir Lenkijos kino komisija inicijuotas unikalus projektas – Baltijos jūroje lietuvių ir lenkų prodiuseriams surengta netradicinė ekspedicija-kūrybinės dirbtuvės.
„Baltijos jūra jungia Lietuvą su Lenkija. Burlaivis „Brabander“ apjungs šių dviejų šalių filmų kūrėjus, jų idėjas ir ketinimus. Po kelių metų tikimasi sulaukti ir bendros gamybos filmų, atspindinčių bendrą mūsų šalių istoriją, kultūrą ar aktualijas“, – sakė LKC Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja, netradicinės ekspedicijos iniciatorė Liana Ruokytė-Jonsson.
Ekspedicija buvo siekiama paskatinti kaimynines šalis bendrai filmų gamybai. Buriavimo-kūrybinių dirbtuvių metu padedami vieno labiausiai patyrusių lektorių kino srityje Matthieu Darras („TorinoFilmLab“ programų vadovo) prodiuseriai virto laivo įgula ir dvi dienas dirbo drauge: aptarė potencialius bendrus projektus, ieškojo bendros gamybos partnerių, dalinosi idėjomis ir ...komandomis buriavo senovinį laivą.
„Iš savo patirties galiu pasakyti, kad bendra filmo gamyba su užsienio partneriais reikalauja ypatingo susikalbėjimo, nes tai ne vienerių metų darbas, nuolatinė kompromisų paieška ir daugybė iššūkių.“, – sakė prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė.
Šiandien, rugsėjo 16 d. Gdynės kino festivalio metu prodiuseriai Živilė Gallego, Kęstutis Drazdauskas, Dagnė Vildžiūnaitė, Teresa Zibolienė, Marija Razgutė ir Rūta Petronytė specialiame renginyje tarptautinei publikai pristatys ekspedicijos rezultatus, dalinsis įspūdžiais ir gerąja bendradarbiavimo patirtimi. LKC direktorius Rolandas Kvietkauskas pristatys bendros su Lietuva filmų gamybos galimybes, mokestinę lengvatą ir filmavimo mūsų šalyje privalumus. Ši informacija itin aktuali lenkų kino profesionalams, kurie tokios lengvatos savo šalyje neturi, tad aktyviai domisi galimybėmis filmuoti Lietuvoje.
Tarptautinė prodiuserių ekspedicija į Gdynės kino festivalį – tai trečia Lietuvos kino centro specialioji programa, skirta Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimui ir mainams skatinti.
„Šiais metais aktyviai bendradarbiaujame su kaimynine Lenkija, turinčia stiprią kino industriją. Lietuvos kino pasiekimų pristatymas pagrindinės viešnios-šalies statusu svarbiausiuose Lenkijos kino festivaliuose yra bene didžiausias lietuviško kino pristatymas tarptautiniu mastu per pastaruosius metus. Tai be abejonės skatina artimesnį bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Lenkijos kino profesionalų“, – teigia Liana Ruokytė-Jonsson.
Šią vasarą Krokuvos ir Vroclavo kino festivaliuose buvo pristatyti lietuvių dokumentinio ir vaidybinio kino pasiekimai, lietuvių filmų kūrėjai dalyvavo susitikimuose su žiūrovais, profesionalams skirtose diskusijose ir konferencijose, jaunieji prodiuseriai ir režisieriai dalyvavo tarptautinėse mokymų programose. Renginiuose buvo platinamas tarptautinei auditorijai išleistas leidinys apie šiuolaikinį Lietuvos kiną, Lietuvos ir Lenkijos kino ryšius anglų bei lenkų kalbomis.
Tarptautinis Gdynės kino festivalis yra vienas seniausių Lenkijos kino renginių, kuriame itin didelis dėmesys skiriamas lenkų kinui bei tarptautinio bendradarbiavimo skatinimui. Per daugelį metų festivalis tapo svarbia Europos kino industrijos profesionalų susitikimo vieta. Čia kasmet apsilanko apie 45000 lankytojų, tarp jų filmų kūrėjai, aktoriai, prodiuseriai, festivalių programų sudarytojai, žurnalistai.