Kai kvėpavimas tampa muzika: Arūno Matelio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ garso takelis

"Nominum" inf.
2018 vasario 16 d.

Ar žinojote, kad važiuojant dviračiu nerekomenduojama klausytis muzikos? Ji trukdo susikaupti ir vertinti eismą aplinkui. Nematomą dviračių sporto pasaulį atskleidžiančio režisieriaus Arūno Matelio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ kompozitoriui Alberto Lucendo gimė mintis: o jei garso takelį sudarytų ritmiškas kvėpavimas, gerai įsiklausius tampantis muzika?

Berlyne gyvenantis ispanų kompozitorius A.Lucendo kasdien važinėja dviračiu ir sako, kad šiame mieste dviratis yra pagrindinė susisiekimo priemonė, daug patogesnė už viešajį transportą ar automobilį.

Jis prisimena, kad garso takelis filmui „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ ir gimė ant dviračio: „Jau buvau sukūręs muziką praktiškai visam filmui, bet norėjau dar kažko ypatingo. Ryte važiavau dviračiu ir išgirdau savo kvėpavimą. „Ach-och-ach-ochstaiga pradėjo skambėti kaip motyvas, kaip melodija. Vakare nuėjau į studiją ir įrašiau savo paties balsą, įsivaizduodamas jį kaip instrumentą. Dėliojau kvėpavimą sluoksniais, dar pridėjau klavišinių ir būgnų garsus, kad sustiprinčiau pojūtį. Režisieriui šis motyvas taip patiko, kad nusprendė jį paversti pagrindine filmo tema“.

Filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ garso takelis:

https://www.youtube.com/watch?v=M54bhms1E7w

Šį filmą premjeroje tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje matęs ir muziką iškart įsiminęs pasaulio kalnų dviračių sporto čempionas Elijus Čivilis sako pajutęs: „Tai būtent tas garsas, tas ritmas, kurį girdi važiuodamas dviračiu besiklausydamas savo kūno, kvėpavimo, širdies, vėjo ir visko, kas aplinkui šneka. Tas vidinių ir išorinių balsų susiliejimas sukuria toki siurrealistinį pasaulį, kuriame neegzistuoja laiko ar pinigų sąvokos, nes jame yra vietos tik tau, dviračiui ir keliui.“

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ nukelia į itin populiarias ir sudėtingas lenktynes „Giro dItalia“, kuriose vienas svarbiausių vaidmenų tenka gregoriams –  dviračių sporto vienuoliams, kurie neturi teisės į asmeninę pergalę, tačiau yra pasiruošę iškęsti pačius sunkiausius iššūkius dėl savo komandos lyderio pergalės.

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – sudėtingiausias ir rizikingiausias Europos dokumentinio kino projektas, nes 40 metų nė vienas režisierius neturėjo teisės su savo filmavimo grupėmis fiksuoti  Giro dItalia“ lenktynių iš „vidaus“. Tai didžiausias bendros gamybos projektas Europoje. Filmą, inicijuotą režisieriaus A. Matelio ir „Studija Nominum“, kūrė net aštuonios šalys: Lietuva, Italija, Šveicarija, Airija, Šiaurės Airija, Latvija, Ispanija ir Belgija.

Komentarai