Dokumentikos festivalį atidarys naujausias režisierių Julijos ir Rimanto Gruodžių filmas „Lieknas“
Jau rytoj 19 val. „Skalvijos“ kino centre duris atvers 7-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF), pakviesdamas į naujausio Julijos ir Rimanto Gruodžių dokumentinio filmo „Lieknas“ premjerą. Laurus už filmą „Upė“ prestižiniame Karlovi Varų kino festivalyje pelnę režisieriai, apdovanoti ir lietuviško kino „Sidabrine gerve“, šį kartą pasakoja apie 80-etę Aldoną, savo jėgomis sumūrijusią namą ir pelkėje įkūrusią nuostabų parką.
„Šiuolaikinis žmogus turi daug įvairių galimybių – pinigų, draugų ir ryšių, kurie gali jam padėti susikurti gražius namus, įsirengti sodybą, kuria visi žavėtųsi. Tačiau pagrindinė priežastis, kodėl mes nusprendėme kurti filmą apie Aldoną, buvo tai, kad ji neturėjo tokių galimybių; tik didžiulį troškimą susikurti savo namus, savo aplinką, kur ji jaustųsi gerai. Ir ji tai padarė viena, su kastuvu rankose“, - žavėdamasis savo filmo heroje pasakojo režisierius Rimantas Gruodis.
Filmas „Lieknas“ – jau ketvirtas bendras režisierių Rimanto ir Julijos Gruodžių filmas. Nuo 1994 m. kartu dirbantys dokumentinio kino kūrėjai visuomenei yra pristatę tris dokumentinius filmus – jau minėtą „Upę“ (2009), „Pieno kelią – paukščių taką“ (2008 m.) ir „Dievo paukštelius“ (2005 m.), kurie buvo rodyti Europos ir Amerikos tarptautiniuose kino festivaliuose bei įvertinti apdovanojimais.
Pristatyti savo naujausių dokumentinių filmų į festivalį atvyks žinomi dokumentikos kino kūrėjai iš Europos. Šį penktadienį „Skalvijos“ kino centro žiūrovai galės daugiau sužinoti apie Nobelio premijos laureatą Josifą Brodskį, ilgai persekiotą sovietų valdžios ir priverstą rinktis tarp kalėjimo, psichiatrinės ligoninės ar emigracijos. Filmą „Josifas Brodskis. Pokalbis su Dangaus gyventoju“ pristatys ir apie jo kūrimo užkulisius papasakos rusų režisierius Romanas Liberovas. Pasak kino režisieriaus, J.Brodskis parašė daug eilučių apie Lietuvą, kuri vis dar yra rusiškai skaitančio pasaulio dalis.
„Lietuvoje vis dar gyvena žmonės, kuriuos taip mylėjo J. Brodskis. Tarp jų -- Tomas Venclova. Jis J. Brodskį įamžino lietuvių kalba“, - kalbėjo R. Liberovas.
Tuo tarpu šeštadienį „Skalvijos“ kino centre svečiuosis garsus prancūzų dokumentinio kino režisierius Nicolas Philibert‘as, VDFF žiūrovams žinomas iš filmų „Būti ir turėti“, „Kurčiųjų šalis“, „Maži dideli dalykai“ bei kitų. Festivalio lankytojams režisierius pristatys naujausią dokumentinę juostą „Nenetė“ (Nénette) apie jau į 5-ą dešimtmetį įkopusią orangutanę.
„Šis filmas – tai viskas kartu: gyvūno portretas, filmas apie žmogaus ir gyvūno santykius, galiausiai -- mus pačius. Jame galime įžvelgti ir samprotavimus apie žvilgsnį, laiką, nelaisvę bei kiną. Šis filmas nėra iš pedagoginės serijos „visa tai, ką turime žinoti apie orangutanus“. „Nenetė“ – tai filmo ir žiūrovo akistata, po kurios išlieka paslaptis, laisvė interpretuoti“, - sakė prancūzų režisierius N. Philibert’as.
Iki spalio 3 d. truksiančiame dokumentikos festivalyje savo naujausius filmus pristatys ir kiti dokumentinio kino kūrėjai iš Europos. Į specialų seansą „VDFF svečias“ pakvies Roy Lekus su filmu „Įstrigę krante: likimo pamesti jūreiviai“. Lenkų dokumentinio kino virtuozas Pawełas Łozińskis papasakos, kaip kūrė kolektyvinį vėžiu sergančių žmonių portretą „Chemoterapija“, o norvegų režisierius David Kinsella pristatys dokumentinį filmą „Žudančios merginos“ apie vėlyvų abortų kliniką Sankt Peterburge.
Bilietus ir abonementus į festivalio filmus galima įsigyti „Skalvijos“ kino centro bei kino teatro „Pasaka“ kasose, taip pat „Bilietų pasaulio“ pardavimo punktuose.
Visą VDFF programą galima rasti interneto svetainėje www.vdff.lt
Nuotraukose - filmo "Lieknas" kadras; režisieriai Julija ir Rimantas Gruodžiai.