Atgarsiai. Tarptautinė “Vasaros MEDIA studija”: įkvepianti kūrybai vieta

"Vasaros MEDIA studijos" inf.
2012 liepos 10 d.

Šių metų birželio 17 – liepos 1 dienomis Juodkrantėje, Neringos mieste jau keturioliktą kartą vyko tarptautinis projektas „Vasaros MEDIA studija“. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos organizuojamas projektas bendram darbui sutelkė 70 studentų iš penkiolikos Europos Sąjungos šalių, daugiau nei iš trisdešimties aukštųjų audiovizualinės krypties mokyklų.

Dvi savaites trukę intensyvūs mokymai prasidėjo nuo idėjų pristatymo ir gynimo, baigėsi – 12 debiutinių tarptautinių komandų sukurtų filmų premjeromis.

Šių metų kūrybinių dirbtuvių tema – „Muzika ir garsas kine“ skatino visus projekto dalyvius skirti išskirtinį dėmesį garso režisierių ir kino kompozitorių darbui ir jų indėliui į galutinį produktą – kino filmą. Kino kompozitoriai ruošė pimuosius garso takelių pavyzdžius jau vystant scenarijų. Šios neįprastos praktikos rezultatai atsispindėjo galutiniuose filmuose – garso takeliai buvo kruopščiai, kūrybiškai rengiami, dramaturgiškai atitiko filmo atmosferą.

„Džiugu, kad šiemet sulaukėme ne tik studentų dėmesio, projektui paraiškas teikė ir profesionalūs muzikantai bei atlikėjai ne tik iš Lietuvos, bet ir visos Europos. Tai rodo, kad projektas įgyja dar svarbesnę reikšmę – juo tiki žmonės, kuriems jau, atrodytų, tikrai nėra būtina mokytis,“ – teigia projekto „Vasaros MEDIA studija“ vadovė Inesa Kurklietytė.

Šiemet kartu su studentais Juodkrantėje dirbo šeši dėstytojai – LMTA profesorius Mindaugas Urbaitis, kino kompozitorius Titas Petrikis, ne pirmus metus bendradarbiaujantis kūrėjas Paco Enlaluna, kino kompozitorius iš Italijos Davidas Mastrapaolo (prieš kelerius metus taip pat dalyvavęs projekte „Vasaros MEDIA studija“), Bournemouth universiteto Londone profesorius Stephenas Deutsch, kuriantis muziką filmams, aranžuojantis kūrinius ir dirbantis su profesionaliais atlikėjais visame pasaulyje. Projekte taip pat dalyvavo ir garsus scenaristas Giovanni Robbiano iš Italijos, kuris padėjo dalyviams vystyti scenarijus.

“Jauni kūrėjai čia gauna galimybę mažesniu mąsteliu pajusti, ką reiškia dirbti kino industrijoje. Šis projektas yra vertinga gyvenimo mokykla, kurioje galima saugiai mokytis iš savo klaidų ir nebekartoti jų pradėjus profesionalią karjerą,” – įspūdžiais apie “Vasaros MEDIA Studija” dalijosi Giovanni Robbiano.

Projekto metu sukurta 10 vaidybinių ir net du dokumentiniai filmai – vienas iš jų apie 2012 metų projektą, o kitas, sumontuotas iš visų prieš tai kurtų dokumentinių filmų, atspindi 14 “Vasaros MEDIA Studija” gyvavimo metų.

“Aš čia sugrįšiu ir kitais metais. Ir dar kitais. Jei nepasiseks atrankoje, tai pasistatysiu palapinę ir padėsiu visoms komandoms filmuoti filmus”, – juokavo abiejų dokumentinių filmų režisierius ir montuotojas, jau antrą kartą projekte dalyvaujantis italas Matteo Passerini.

Po premjerų geriausi filmai buvo apdovanoti tradicinėmis skulptoriaus Algirdo Kuzmos sukurtomis statulėlėmis -  “Žuvimis”.

Geriausiu filmu dėstytojai pripažino filmą “The Bitch” (rež. Vera Marquez, prod. Klementina Remeikaitė, op. Adomas Jablonskis, garso rež. Mantas Vaiciekiūtis, kompozitorius – Oskars Herlins, scenarijaus aut. – Juris Simanovcs, montažo režisierius – Mikas Žukauskas)

Geriausia kompozitore tapo Jurga Šeduikytė, filmui sukūrusi ne tik garso takelį, bet ir pateikusi idėją filmui “Will”.

Geriausias garso režisierius – Helsinki Metropolia (Suomija) mokyklos studentas Mikko Aspelin (filmas “Tick”), kuris atsiimdamas apdovanojimą padėkojo filmo kompozitoriui iš Utrechto aukštosios meno mokyklos (Olandija) Lars Burgwal už bendradarbiavimą.

Geriausias operatorius – LMTA vaizdo operatoriaus specialybės 3 kurso studentas Vytautas Plukas (filmas “Tick”), laimėjęs ne tik žuvies statulėlę, bet ir specialiai projektui “KODAK” įsteigtą prizą – 1km kino juostos.

Geriausias režisierius – LMTA vaizdo režisūros 3 kurso studentas Robertas Nevecka (filmas “The Curonian Twitch”).

Geriausia montažo režisierė – LMTA I magistrantūros montažo režisūros kurso studentė Ieva Veiverytė (filmai “Tick”, “Who Fits the Shoe” ).

Geriausias prodiuseris – Baltic MEDIA School (Estija) studentas Wing Hang Chow (filmas “Phobophobia”).

Geriausia aktorė – Lenkijos Ludwig Solski Dramos mokyklos studentė Zuzanna Kasprzyk (filmai “Clocked up”, “Will”)

Geriausias aktorius – LMTA kino akoriaus specialybės 2 kurso studentas Artur Svorobovič (filmai “The Bitch”, “Clocked up”)

“Tikiu, kad studentai įgijo neįkainojamos patirties ir sugebėjo į kino kompozitoriaus bei garso režisieriaus profesijas pažvelgti kitomis akimis, atrado ir išmoko naujų dalykų. Neabejoju, kad dvi savaites kurta ir skambėjusi muzika įkvėpė ne vien projekto dalyvius, bet ir tuos, kurie užklydo į Juodkrantę ilsėtis ir mėgautis vasaros malonumais“, – džiaugiasi Inesa Kurklietytė. 

Vasaros MEDIA Studija per 14 metų padrąsino ir įkvėpė toliau žengti pasirinktos kino profesijos keliu jau daugiau nei 600 studentų.

“Kai pirmą kartą dalyvavau šiam projekte kaip garso režisierius, supratau, kad noriu tai daryti profesionaliai. Šis projektas privertė mane pakeisti savo karjeros kryptį,” – savo patirtimi dalinasi garso režisierius ir kompozitorius Titas Petrikis.

Projektą remia ir palaiko Lietuvos Respublikos Kultūros Rėmimo Fondas, Europos Komisijos programa „MEDIA Training“, „KODAK“, “LRT”, “Arclight”, Kauno kino studija, Neringos miesto savivaldybė, Kuršių nerijos nacionalinis parkas, poilsio namai “Ąžuolynas”, “zebra.lt”, “Sergita”, “Baltic Medservice”, “Gubernija”, “Birštono vandenys”.

 

Komentarai