Sveikiname! Šiandien garsus Lietuvos dokumentininkas Rimtautas Šilinis švenčia jubiliejų - režisieriui 75-eri
Šiandien garsus Lietuvos dokumentininkas Rimtautas Šilinis švenčia jubiliejų - režisieriui 75-eri. Sveikiname!
Rimtautas Šilinis – iš tos kinematografininkų kartos, kuri Lietuvos kino studijoje 7-ame ir 8-ame dešimtmečiais kūrė lietuviškos dokumentikos pagrindus.
R. Šilinis kino studijoje pradėjo dirbti 1969-aisiais, prieš tai trumpai talkinęs Vytautui Baniuliui Kinematografijos komitete. Atėjęs į studiją, būsimas režisierius iš pradžių dirbo kronikos, dokumentinių ir mokslo populiarinimo filmų redaktoriumi, scenaristu – R. Šilinis yra universiteto Istorijos ir filologijos fakulteto absolventas. Vėliau pradėjo režisuoti – iš pradžių kino žurnalus (visi studijoje praeidavo tą kronikos mokyklą), paskui – dokumentinius filmus su režisieriumi Viktoru Starošu.
Judviejų režisuotas sportinis kino feljetonas „Kur karalienės auksas?“ – vienas įsimintiniausių 8-ojo dešimtmečio dokumentinis filmas, kurio novatoriškas šmaikštus garso ir vaizdo montažas, savitas požiūris į sportininkų triūsą buvo pastebėti ir tuometinėje Sovietų Sąjungoje ir užsienyje, filmas apdovanotas ne vienu prizu.
Apskritai sportas ir kultūra, pasak pačio režisieriaus, buvo tos temos, kuriose galima buvo pasilėpti nuo ideologinio marazmo ir, kuriant filmus, palikti užfiksuotus kino juostoje ateities kartoms mūsų kultūros, meno, sporto žmones. R. Šiliniui kultūros paveldo, meno svarbos tema rūpėjo nuo pat pirmųjų jo darytų kino kronikos žurnalų. Jis sukūrė apie 7 dešimtis filmų, tarp kurių ypač daug raiškia plastine kino kalba sukurtų juostų minėtomis temomis, tačiau svarbūs mūsų kino istorijai bei atminčiai ir tie R. Šilinio kūriniai, kuriuose jis siekė atskleisi socialinio gyvenimo randus – „Savojo „aš beieškant“ (1977), „Randas“ (1985) ir kt. Režisierius sukūrė ir įsimintinų autorinės dokumentikos juostų „Nojaus arka“, „Sala“ (1990).
Tarp daugelio režisieriaus apdovanojimų – keli prizai už geriausią dokumentinį filmą Lietuvoje, Italijos TOK sidabro medalis Cortina d‘Ampecco, Budapešto ir Odesos festivalių aukso medaliai, sąjunginio Alma Atos festivalio Grand Prix (už „Randą“), prizas už geriausią režisūrą sąjunginiame festivalyje Vilniuje.
Pastaruosius du dešimtmečius Lietuvai atgavus Nepriklausomybę režisierius aktyviai dalyvauja Valstybės metraščio kūrime, sukūrė pilnametražių istorinių dokumentinių filmų ciklų ,,Penktas Dievo įsakymas“ (,,Sušaudytas himnas“ (1991), ,,Medininkai“(1992), ,,Byla 002“ (1992), ,,Rytoj – laisvė“ (1992); ,,Lietuvos Respublikos prezidentai“ (Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis, Kazys Grinius; 1997, Algirdas Brazauskas ;1998); ,,Iš lito istorijos“ (,,Banknotai“ (2001), ,,Monetos“ (2004)); ,,Lietuvos Respublikos premjerai“ (2003).
Rimtautas Šilinis yra Lietuvos Respublikos vyriausybinės premijos laureatas.
Lfc.lt tinklalapio skaitytojams siūlome prisiminti pokalbį su režisieriumi - prieš pusantrų metų su R. Šiliniu kalbėjome apie dokumentinio kino kūrimą sovietmečiu, apie kino metraščio svarbą:
https://www.lfc.lt/lt/Page=ArticleList&ID=8438
Nuotraukose - režisierius Rimtautas Šilinis; R. Šilinis su kolega Henriku Šablevičiumi.