Jūratės Leikaitės DVD rinkinyje „Lietuvių animacija. Sakmės apie laumes“ – filmai visai šeimai

Rengėjų inf.
2012 lapkričio 28 d.

Naujai išleistas režisierės ir animatorės Jūratės Leikaitės DVD rinkinys skirtas vaikams nuo septynerių metų ir visai šeimai. Jį   sudaro animaciniai filmai „Taip Laima lėmė“, „Marti iš jaujos“ ir dokumentinis filmas „Animacijos magija“. Didelė edukacinę ir darbo su vaikais patirtį turinti režisierė sako, kad pradinukai ypač domisi keistų personažų nuotykiais, jos filmuose veikia laumės, kurios yra pusiau moterys, pusiau paukštės. Filmus mėgsta ir dešimtmečiai - jiems dažnai kyla klausimų apie lemtį, apie žmogaus likimą, sėkmę ir nelaimes. Paaugliams įdomios mitinės būtybės, užkeikimai ir burtai. Pagal senuosius tikėjimus žmogaus lemtis priklausys nuo to, kuriuo metu jis gims. Jo likimas bus toks, kokia tą akimirką yra deivė Laima – ji dažnai keičia savo pavidalą, kartais būdama varginga, sena, pikta ragana, kartais – prašmatni, turtinga panelė.

Filmas „Taip Laima lėmė“ apdovanotas „Sidabrinės gervės“ statulėle už geriausią 2011 metų animacinį filmą, sukurtą Lietuvoje ir kompozitorius Kipras Mašanauskas apdovanotas „Sidabrinės gervės“ statulėle už geriausią metų filmo muziką. Juostos „Taip Laima lėmė“ režisierė Jūratė Leikaitė apdovanota Lietuvos kinematografininkų sąjungos prizu ir diplomu „Už tautinį kūrybos savitumą“. Šį filmą lydėjo sėkmė ir festivaliuose – jis apdovanotas diplomu ir prizu „Krištolinis pieštukas“ tarptautiniame animacinių filmų festivalyje „Animajovka“ Mogiliove (Baltarusija), dalyvavo daugelio tarptautinių animacinių filmų festivalių konkursinėse programose – Norvegijoje, Gruzijoje, Danijoje, Lenkijoje.

DVD diske „Lietuvių animacija. Sakmės apie laumes“ žiūrovai ras ir animacinį filmą „Marti iš jaujos“. Tai archaiška lietuvių liaudies sakmė apie laumių užkeikimus, kuriuos nugali moters ir vyro meilė. Filmas pasakoja, kaip laumės pagrobė iš tėvų mergaitę ir ją dvidešimt metų augino jaujoje. Viename Lietuvos kaime vyrai per vakarušką susiginčijo, kad jaujoje vaidenasi. Drąsus bernas nuėjo į jaują paimti nuo vinies kailinių, kai jį tik kapt – kažkieno ranka sugriebė už krūtinės. Pasigirdo merginos balsas, – prižadėk mane vesti. Norėdamas išsigelbėti, bernas prižada vesti ir ima ruoštis vestuvėms. Laumių užkeikimas dings, kai mergelę bernelis pamils ir ves. Filme panaudotas žymaus lietuvių grafiko Viktoro Petravičiaus 1938 metais Paryžiuje sukurtas medžio raižinių ciklas iliustracijų knygai „Marti iš jaujos“.

Šiuolaikinės technologijos padėjo animuoti personažus, išsaugant dailininko V. Petravičiaus grafikos darbų autentiką. Filmas „Marti iš jaujos“ skirtas dailininko V. Petravičiaus 100-ųjų gimimo metinių sukakties proga.

Filmas „Marti iš jaujos“ buvo parodytas daugelyje pasaulio festivalių. Prestižiniame Zagrebo filmų festivalyje Kroatijoje šiuo filmu buvo pristatyta Lietuva specialioje programoje „Devyniasdešimties minučių kelionė per pasaulį“, kurioje buvo parodyti tolimų šalių filmai ( iš Argentinos, Čilės ir kt.).

Filmas „Marti iš jaujos“ buvo demonstruojamas Japonijoje, specialiame renginyje, pristatančiame Lietuvą. Renginio metu Japonijos vaikai įgarsino šį filmą į japonų kalbą. Tarptautiniame animacinių filmų festivalyje „Tindirindis“ filmas pelnė apdovanojimą už „Nacionalinių tradicijų puoselėjimą“. Festivalyje „Animajovka“  filmas apdovanotas diplomu už „Nacionalinių tradicijų puoselėjimą“.

DVD diske yra trisdešimties minučių Valento Aškinio režisuotas dokumentinis filmas „Animacijos magija“. Šis filmas atskleidžia animacinio filmo „Taip Laima lėmė“ kūrybos procesą, gamybos virtuvę ir praskleidžia užuolaidą, slepiančią menininko kūrybinių klaidų ir ieškojimų kelią. Animacinių filmų režisierė Jūratė Leikaitė papasakoja, kaip gimė filmo „Taip Laima lėmė“ scenarijus, kaip ji sukūrė sudėtingą filmo struktūrą, epizodų simboliką. Šiame dokumentiniame filme analizuojamas režisieriaus vaidmuo, atsakoma į klausimus, kaip dirba animatorius, atgaivindamas personažus ir sukurdamas jiems charakterius, kiek reikia piešinių, norint nupiešti vieną personažo veiksmą ar sceną, kaip sukuriamas spalvinis personažų modelis. Supažindinama su „prapiešėjo“, fazuotojo, spalvintojo darbo specifika. Šie „nematomi“ dailininkai sutvarko visų filmo personažų proporcijas, kontūro storį, nupiešia papildomus, tarpinius judesio piešinius.

Jūratė papasakoja apie kūrybinį ieškojimų kelią, kuriant filmo kadruotę ir kadro kompozicijas, parodomi juodraštiniai piešiniai ir eskizai, sukurti pačioje pradžioje, įvairios kadro kompozicijos ir tapybos darbai, vėliau panaudoti dekoracijoms.

Režisieriaus Valento Aškinio filme „Animacijos magija“ pateikiamos nenuspalvintos, juodraštinės animacinės scenos, o palyginimui parodomos pabaigtos scenos, kurios jau nuspalvintos, personažai sukomponuoti su fonais, vaizdas praturtintas specialiais kompiuteriniais efektais. Filme analizuojama vaizdo montažo režisieriaus darbo specifika animaciniame kine.

Šis naujas DVD diskas „Sakmės apie laumes“ papildo ciklą „Lietuvių animacija“. Jau yra išleisti du filmų rinkiniai: „Lietuvių šventės ir sakmės“ ir „Mažosios pasakėlės“.

DVD „Sakmės apie laumes“ filmai yra išversti į prancūzų, lenkų, rusų, anglų kalbas. Bendra disko trukmė – šešiasdešimt minučių.

 

Komentarai